Víte, jak se správně starat o pračku?

Kateřina Jurková
24.11.2021

Jakou péči byste měli věnovat pračce, aby vydržela co nejdéle funkční i bez servisu? Máme pro vás několik tipů, které se vyplatí dodržovat.

 

Asi málokdo si dokáže představit svůj život bez pračky na prádlo. Bereme ji jako samozřejmou součást našich domovů už pěknou řádku let. Stejně samozřejmá by ovšem měla být i péče o tento spotřebič. Zabere v průměru jen několik minut ročně, přesto se tím životnost pračky může prodloužit i o několik let. Co byste tedy měli pravidelně dělat a co naopak pračce škodí?

Pračku nikdy nepřeplňujte

Možná to vypadá, že tohle triko a kalhoty se tam ještě vmáčknou, ale berte v potaz to, že mokré prádlo je výrazně těžší než to suché. Nejenže se v přeplněné pračce prádlo tak dobře nevypere, ale je to pro spotřebič extrémní námaha, která se projeví sníženou životností. Některé pračky vám hmotnost prádla dokáží přepočítat a tudíž vás na těžký obsah upozorní, neplatí to ale u všech.

 

Perte kvalitními prostředky

Nezáleží ani tak na ceně jako na složení. Některé prací prostředky obsahují řadu nerozpustných sloučenin, které zanáší útroby pračky a filtr. Takto zanesená pračka nepere tak kvalitně a prádlo z ní je zatuchlé. Chybu rozhodně neuděláte ekologickými prostředky, které bývají šetrnější. 

 

TIP: Mějte vhodné prací prostředky po ruce díky regálům do koupelny, případně můžete pořídit i praktické skříňky nad pračku, které pohodlně pojmou i osušky a ručníky.

Pozor na to, co perete

Může se stát, že občas nezkontrolujete kapsy a pak vás do reality probudí cinkání mincí nebo klíčů v bubnu. Dokud jsou jen v bubnu, není to až takový problém. Když ale zapadnou hlouběji, může se nenávratně poškodit například čerpadlo nebo rozpárat těsnění u dvířek. I proto vždy perte (vyztužené) podprsenky ve speciálním povlaku na praní jemného prádla, aby se z nich kostice nezatoulala někam, kam nemá.

Pračku po praní nezavírejte

Jestli chcete jednoduše bojovat proti plísni a zápachu, nechávejte pračku po doprání alespoň pár hodin pootevřenou, ideálně povysuňte i zásobník na prací prostředky. Pračka vyschne a nebude v ní živná půda pro plísně a bakterie.

Krátké čištění, které zabere jen chvilku

Vyhraďte si po doprání prádla minutku času, kterou pračce pověnujete. Stačí jen otřít usazený prášek nebo aviváž v zásobníku. Jednou za měsíc pak ještě otřete těsnění kolem dvířek, aby se na něm nedělaly usazeniny.

Pračku pravidelně dezinfikujte

Většina prádla vyžaduje praní na nižší teploty, přesto je potřeba jednou za čas pračkou prohnat horkou vodu (většinou 90 °C). Tím se pračka vydezinfikuje a prádlo nebude zatuchlé. Při takovém pracím cyklu nechte pračku prázdnou, ideálně jen přidejte speciální čistič na pračku, který si poradí i s usazeným vodním kamenem. Ideální je opakovat takovéto čištění jednou za 3 měsíce. Při praní naprázdno nezapomeňte vypnout ždímání. Zbytečně by se tím jen přetěžovala ložiska.

Nezapomeňte vyčistit filtr

Jednou nebo dvakrát do roka doporučujeme zkontrolovat filtr (jeho umístění najdete v návodu, nejčastěji je ovšem zepředu ve spodní části). Při vyndání filtru vytéká z pračky voda, tak se nenechte zaskočit. Buď pod pračku dejte savý hadr, nebo nechte vodu vytéct například na pečicí plech. Z filtru odstraňte vlasy a opláchněte ho v umyvadle.

Pozor na tvrdou vodu

Vodní kámen je úhlavní nepřítel většiny praček. V případě, že máte keramické topné těleso, tvrdost vody vás tolik trápit nemusí. U kovového je to podstatně větší problém, protože usazený vodní kámen zabraňuje tomu, aby těleso správně fungovalo. Ideálně v takovém případě volte prací prostředky se změkčovačem vody, nebo změkčovač pořiďte zvlášť a přidávejte ho ke každému praní. Na změkčení funguje ovšem i obyčejná jedlá soda. Té stačí do praní přidat přibližně jednu polévkovou lžíci.