Víte, jak na EKO praní? Poperte se s ekologií!

Kateřina Jurková
10.05.2022

Nechcete už dále zatěžovat rodinný rozpočet a životní prostředí vám není lhostejné? Nevíte ale kde a jak začít? Vezměte to hezky od koupelny! S šetřením přírody i financí vám pomohou domácí ekologické prací prostředky, ale také úsporné spotřebiče. Jak takový spotřebič vůbec poznat? Přečtěte si tento článek a zjistěte tipy, jak na ekologickou domácnost.

 

Planetu máme jen jednu a nastal čas na změnu životního stylu naší populace. Otázku ekologie v dnešní době řeší velké procento lidí, pojem se stává čím dál tím více trendy a už dávno neznamená pouze třídění odpadu. V dnešní době otevírají dveře ekologii téměř všechny směry. I vaše domácnost se může zasloužit o titul „ekologická“. Stačí se jen zaměřit na správné věci a krůček po krůčku se k ekologické domácnosti můžete dopracovat i vy!

 

Úsporné spotřebiče

Nákup úsporných spotřebičů do budoucna ulehčí vaší peněžence, ale především přírodě! Znáte výhody úsporných praček. Spotřeba vody a energie bude mnohonásobně nižší, a to především díky speciálním technologiím, které dokážou doporučit správný program. Také existuje řada funkcí, jež spočítá množství prádla a odměří přesnou dávku pracího prostředku, a tak nepřijde ani kapka nazmar. Pokud vaše pračka bude mít například funkci páry, budete se moci rozloučit s nekonečným žehlením, což vám ušetří nejen čas, ale i energie. A můžete se také spolehnout na šetrnou péči o vaše prádlo.

 

Jak vybrat úspornou pračku

Při výběru úsporné pračky se soustřeďte na informaci o spotřebě energie, která je zaznamenaná na energetickém štítku. Jak se vyznat v energetických štítcích, se dočtete v tomto článku. Zaměřte se také na funkce. Pára vám pomůže důkladně vyprat prádlo za krátkou chvíli. Hodit se vám bude i automatické dávkování či přesný výpočet času a vody podle množství prádla.

 

EKO prostředky

Dejte přednost ekologickým a netoxickým pracím prostředkům! Vaše prádlo bude krásně čisté, navíc jsou EKO prostředky šetrné k textilu, a především ke kůži. Ocení je tedy například alergici, atopici, lidé s citlivou pokožkou či jinými kožními problémy, a dokonce jsou vhodné pro děti.

 

Prací prášek

Na výrobu pracího prášku vám budou stačit pouze dvě ingredience:

  • 1 kg sody na praní (nepoplést s jedlou sodou)
  • 100 g tuhého mýdla

Do velké mísy najemno nastrouhejte tuhé mýdlo, přidejte sodu na praní a důkladně promíchejte. Pak už jen směs přesypte do uzavíratelné nádoby a je hotovo! A jaké je dávkování? Na vyprání jedné pračky vám postačí 2 polévkové lžíce domácího pracího prášku. Prášek můžete použít na bílé, barevné i černé oblečení. Stejně jako u kupovaného pracího prášku se i ten domácí nemusí při nízkých teplotách rozpustit a na černém oblečení mohou být viditelné nežádoucí stopy, proto v takových případech bude vhodnější prací gel.

 

Domácí gel na praní

Pokud ve vaší domácnosti převládá tmavé prádlo, spolehněte se na domácí prací gel, který po sobě nezanechá žádné stopy, a to ani při praní na nízké teploty. Na domácí prací gel budete potřebovat:

  • 100 g tuhého mýdla na praní
  • 100 g sody na praní
  • 10–20 kapek esenciálního oleje (dle vašich preferencí)
  • 1 l horké vody

Prací gel se vyrábí podobně jako prací prášek – najemno nastrouhané mýdlo smícháte s prací sodou. Nyní přijde na řadu horká voda, kterou zalijete směs, dobře promícháte a necháte rozpustit. Na závěr už jen přidáte esenciální olej, který prádlo krásně provoní a zároveň funguje jako konzervant. Až gel úplně zchladne, přemístěte jej do uzavíratelné nádoby. Na jednu pračku vám pak bude stačit množství o objemu zhruba 3 lžic. A můžete se pustit do praní!

 

Aviváž

Chcete, aby vaše prádlo krásně vonělo? K tomu není třeba chemie, postačí vám domácí aviváž. Vaše prádlo změkčí a zjemní – zkrátka díky ní bude jako v bavlnce.

 

Vyrobte si ji ze 3 ingrediencí:

  • 250 ml vody
  • 250 ml octa (jakéhokoliv – jablečný, vinný, kvasný, …)
  • esenciální olej (stačí pár kapek)

Všechny suroviny dobře promíchejte, uchovávejte vaši domácí aviváž v uzavíratelné nádobě a dávkujte v množství 2–3 lžic na jednu pračku. Nemusíte mít obavy, prádlo nebude cítit po octu.

TIP: Na různé druhy prádla můžete zkoušet různé vůně. Například na ložní prádlo se skvěle hodí meduňka či levandule.