Přechytračí vás chytré pračky? Aneb co umí SMART pračky

Kateřina Jurková
03.08.2022

Vybíráte pračku a váháte nad tím, zda potřebujete namísto „obyčejného“ spotřebiče ten chytrý? V čem jsou vlastně chytré pračky lepší a co všechno umí? Řada technologií a funkcí, kterými SMART pračky oplývají, vám mohou ušetřit spoustu práce, peněz i času, a navíc vám zjednodušit nezbytné domácí činnosti, jako je praní prádla. Chcete-li se dozvědět, čím se chytré pračky pyšní, čtěte dál.

V dnešní době se většina domácností pomalu a jistě přeměňuje v chytré. Co to znamená? Že běžné spotřebiče nahrazují ty modernější, vychytanější a pohodlnější – třeba chytrá televize, chytrá lednička nebo chytrá pračka. Používání chytré elektroniky je často uživatelsky přívětivější a díky některým SMART vlastnostem můžete ušetřit i velký finanční obnos. Pojďme si společně představit, jaké existují modely chytrých praček a jaké chytré funkce či technologie vám mohou ulehčit život.

 

Modely chytrých praček

Pokud si budete chtít pořídit SMART pračku, měli byste ještě před hledáním recenzí vědět, že existují různé druhy. Bydlíte-li v bytě skromnějších rozměrů, ideální volbou pro vás bude chytrá úzká (SLIM) pračka, která, jak už z názvu vyplývá, neklade velké nároky na prostor. Dále si rozmyslete, kam pračku chcete umístit, a jestli pro vás bude vhodnější model s předním plněním či s vrchním plněním nebo jestli raději rovnou sáhnete po setu pračky a sušičky.

 

Na co dát pozor při výběru?

Poohlížíte-li se zrovna po nové pomocnici, neměli byste přehlédnout energetický štítek pračky, který určuje spotřebu energií. Dalším důležitým faktorem by měla být kapacita, jež udává, kolik prádla se do bubnu vejde. Hlučnost také patří mezi klíčové vlastnosti, ačkoliv s ní u novějších praček zpravidla nebývá problém, je dobré si zkontrolovat decibely. A v neposlední řadě mrkněte na otáčky – pokud u vás převládá jemné prádlo nad ručníky, svetry a hrubými materiály, bude vám stačit i 1 000 otáček. Chcete-li o výběru pračky vědět více, přečtěte si náš článek.

Chytré, chytřejší, nejchytřejší

Čím jsou tedy chytré pračky speciální a čím se liší od obyčejných praček? Každá chytrá pračka má jiné parametry v závislosti na značce a modelu. Představíme vám pár nejzákladnějších SMART funkcí, se kterými bude praní prádla mnohem příjemnější.

 

Automatické dávkování

Funkce automatického dávkování šetří vaši peněženku i přírodu. Připravte do bubnu prádlo, nastavte program a o zbytek se postará pračka – prádlo zváží, rozezná jemnost vláken a na základě těchto informací přiřadí ideální množství pracích prostředků. Praní je díky tomu šetrnější k prádlu, a navíc zamezuje plýtvání.

 

Invertorový motor

Inovativní motor, kterým disponuje valná většina chytrých praček, dbá na absolutní spolehlivost – zkrátka aby se vše točilo tak, jak má. Motory jsou vytvořeny pro maximální úsporu a mezi jeho hlavní přednosti patří nízká hlučnost, jež ocení nejen vaši sousedi, ale především vy.

 

Ovládání mobilem

Nejmodernější pračky můžete ovládat na dálku pomocí smartphonu. Stačí se jen spojit s pračkou, ať už pomocí Wi-Fi, nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Pak můžete nastavit program a spustit pračku odkudkoliv.

 

Dětská pojistka

Některé SMART pračky dokážou nabídnout funkci dětské pojistky. Ta zajistí, aby vaše ratolest nemohla program přenastavit. Zablokuje všechna tlačítka a prstíky vašich dětí nezpůsobí žádné nechtěné změny.

 

Odložený start

Funkce odloženého startu potěší jistě všechny zaneprázdněné lidi. Díky této funkci si můžete naplánovat, kdy se vrátíte domů, a prádlo bude připravené na pověšení či přesun do sušičky. Nemusíte tak „čekat na pračku“ nebo se děsit, zda na vás po příchodu domů bude čekat již nevoňavé prádlo.

Přidání prádla v průběhu praní

Ať už vám na dně koše na prádlo leží jakýkoliv zapomenutý kousek, nepanikařte. S touto funkcí stačí zmáčknout tlačítko Start/Pause, počkat, než se otevřou dvířka a přihodit prádlo do bubnu. U některých programů je dokonce zrychlené otevírání dveří.

 

Parní funkce

Některé pračky se pyšní parní funkcí, která odstraňuje nečistoty do hloubky. Zároveň prádlo příjemně osvěží a způsobí menší pomačkání. A co je nejlepší? Pára odstraňuje alergeny a zabraňuje například podráždění kůže.