Poradíme vám, co dělat, když si dovezete novou pračku

Kateřina Jurková
11.02.2022

Koupili jste si právě novou pračku a zvažujete, zda se pustíte do jejího zapojení sami, nebo jestli si přivoláte posilu? Každý instalatér si s takovou maličkostí samozřejmě poradí, zkuste to ale na vlastní pěst! Uvidíte sami, skoro nic na tom není. A na konci procesu vás bude čekat odměna v podobě dobrého pocitu, že jste to zvládli svépomocí. My vám poradíme, jak na to.

 

První kroky

Výběr pračky pro vás může být oříšek, vzhledem k tomu, kolik druhů se v dnešní době objevuje na trhu, jako jsou například pračky s předním či horním plněním, parní pračky, pračky pro alergiky, pračky se sušičkou a další. Pokud si nevíte rady, přečtěte si článek zde.

Pračku už máte vybranou a teď vás čeká otázka, jak ji dostat k vám domů? Pokud nechcete řešit stěhování pračky, vynášení ani zapojení, využijte prémiovou dopravu DOPRAVART – stačí jen zvolit datum a čas a o zbytek se postará vyškolený personál. Nebo pračku můžete zprovoznit sami, hned zpočátku vám odpadne starost o umístění. Ať už máte pračku v koupelně, prádelně či v kuchyni, je v podstatě jednoznačné, že pračka musí stát tam, kde se nachází přívod vody a zásuvka. Místo již máte, tak hurá do toho! 

 

Ujistěte se, že stojí rovně!

Důležité je, aby pračka stála v dokonalé rovině. Každá podlaha bohužel není rovná, proto jsou pračky vybaveny nastavitelnými nožičkami. Vyhrajte si s přesnou polohou a již u prvního praní uvidíte, že se vaše pečlivost vyplatí. Stojí-li pračka na nerovném povrchu, ve vyšších otáčkách se „roztančí“, je hlučnější a díky dalším vibracím dochází rychleji k jejímu opotřebení. Za tento krok vám tedy ,,poděkují“ nejen vaši sousedi. 

Jestliže šetříte každý centimetr a potřebujete k pračce vměstnat i sušičku, postavte sušičku prádla přímo na svou pračku. S tím vám pomohou praktické mezikusy, které se postarají o to, aby i sušička stála na rovném povrchu. Navíc spotřebiče jistí před pohybem a poškozením. Existují mezikusy s možností výsuvu, či bez, stačí si jen vybrat.

 

Odstranění bezpečnostních pojistek

K tomu, abyste uvedli přístroj k provozu, nepotřebujete znát postup pro složení motoru pračky. Skutečně to není žádná věda. Každá pračka je z obchodu zajištěná bezpečnostními prvky – právě proto, aby během převozu nebyl poničen buben od pračky a celkově nedošlo k jejímu poškození. Tyto prvky představují šroubky, tyče či ochranný polystyren a jejich výčet vždy najdete na obalu či návodu spotřebiče. Šroubky najdete nejčastěji na zadní straně pračky – označené a dobře viditelné. K jejich odstranění vám navíc postačí základní nářadí, které nechybí v téměř žádné domácnosti.

 

Bez vody to nepůjde

Je samozřejmé, že do pračky a z pračky musí proudit voda. K tomu jsou zapotřebí hadice, které by měly být součástí pračky. Jak přívodovou hadici připojit? Jednoduše! Jeden konec přišroubujte k přívodu vody a druhý na zadní stranu spotřebiče. Může se stát, že vám délka hadice nebude vyhovovat, v tom případě si pořiďte novou. Nedoporučuje se hadice nastavovat či různě napojovat, hrozí totiž únik vody. 
Když už budete v nakupování nové hadice, vsaďte na jistotu a pořiďte si hadice s Aquastopem. Kdyby mělo nastat vyplavení, bezpečnostní ventily zastaví proud vody. Vy se tak můžete pustit do praní a bez obav z vytopení sousedů vyrazit mimo domov. Pro odvod vody zapojte vypouštěcí hadici k pračce a druhý konec zafixujte hadicovou sponou k odpadu.

 

Pak už jen stačí pračku zapojit do klasické 230V zásuvky. Ani tady se nedoporučuje používat prodlužovačky či rozdvojky, protože hrozí riziko shoření. První pračku pusťte bez prádla na program s minimální teplotou 60 °C. Teď už se vaše pračka popere s čímkoliv, tak hurá do praní!