Jak správně prát prádlo

Kateřina Jurková
30.11.2021

Už se vám někdy stalo, že jste z pračky vyndali obarvené prádlo? Nebo jste v obchodě nechali pěkný kousek, protože jste nevěděli, jak se o něj při praní postarat? V tom případě čtěte dál, poradíme vám, jak se správně u pračky otáčet!

Ať už perete kašmírový svetr, nebo chcete vyprat bavlněné tričko, nejdůležitější věcí je vždy třídění! Nejprve si dejte zvlášť tmavé, světlé a barevné. V dalším kroku si rozdělte prádlo na druhy – svetry, jemné prádlo, denim, ručníky atd. U každého kusu nezapomeňte vyprázdnit kapsy, pozavírat zipy, knoflíky a ideálně prát oblečení naruby. Důležité také je kontrolovat etikety, na kterých máte symboly napomáhající zvolit ten správný program. Pak už si jen rozumět s pračkou, znát symboly na pračce a vědět naše vychytávky.

 

Peří

Péřové bundy v zimě nabídnou hřejivé obětí každému, kdo se nebude bát jejich údržby. Navíc když není čeho se bát. Pokud si chcete peří prát sami doma a nenosit věci pokaždé do čistírny, máme pro vás pár tipů. Rozhodně nepoužívejte aviváž! Vsaďte na prášek určený přímo na peří, perte prádlo nejvýše na 40° a vyhněte se ždímání.

 

Nejlepší způsob sušení je v sušičce, kam v nejideálnějším případě vložíte míčky do sušičky pro načechrání peří, pokud je nemáte, můžete použít tenisové míčky. Pokud necháváte péřovou bundu uschnout bez sušičky, dbejte na to, aby byla při sušení ve vodorovné poloze.

 

Sportovní oblečení

Před každým plněním pračky si připomeňte základní pravidla pro praní sportovního a funkčního oblečení. Zapomeňte na aviváž a použijte pouze prací gel na sportovní oděvy, ať neporušíte membránu. V případě, že vaše pračka nemá program na sportovní oblečení, perte maximálně na 30° C. Myslete na to, že není vhodné sušit prádlo na slunci ani v sušičce. V případě, že vašemu sportovnímu oblečení chcete dopřát skutečně tu nejlepší péči, použijte impregnaci do pračky

 

Polštáře a deky

Nezapomeňte se postarat ani o vaši ložnici, a to nejen o ložní prádlo. Polštáře a deky byste měli také podrobovat pravidelnému praní. Obecně se v tomto případě dá říct, že nejjednodušší je péče o umělá vlákna. Před praním zkontrolujte, zda nejsou polštáře či přikrývky roztržené, myslete na velikost pračky a na etiketě si zjistěte vhodnou teplotu praní. Doporučená teplota pro praní alergikům je 60° C. Na tuto teplotu však neperte kašmírové ani hedvábné lůžkoviny, stejně tak to platí pro deky plněné prachovým peřím a velbloudí srstí.

 

Obuv

Prát, či neprat? Otázka, kterou si klade jistě spousta lidí. Nejlepším řešením pro čištění bot je specializovaná čistírna obuvi, kde často dokážou vašim botám vrátit život. Pokud se vám ale nechce utrácet za čistírny, máte dvě možnosti. Buď boty vyhodit a navždy se s nimi rozloučit, nebo se na pár minut oddat strachu a zkusit boty vyprat v pračce


Rozhodně se nepokoušejte vyprat kožené či koženkové boty. Do pračky byste měli dát maximálně tenisky, které mají na štítku symbol povolující praní. Těm před praním vyčistěte gumovou podrážku, vložte je do sáčku na praní, aby se neotloukly, a zvolte maximálně 30°C teplotu vody. Stejně ale hrozí popraskání, zkroucení podrážky či rozlepení. Proto si vždy dvakrát rozmyslete, zda zkusíte vaše štěstí a boty do pračky vložíte.