Nejčastější problémy praček – jak jim předejít a jak je vyřešit

Kateřina Jurková
05.12.2022

Každý z nás už alespoň jednou řešil nějakou nepříjemnost během či po praní. Ať už jste z pračky vyndali obarvené oblečení, nebo vaše vyprané prádlo zrovna dvakrát nevonělo, pravděpodobně se dopouštíte chyb, které dělá mnoho lidí. Poradíme vám, jak těmto problémům předejít i jak je následně vyřešit. 

Přeplněná pračka

Méně je někdy více, a to platí i v případě plnění pračky. Funguje to velmi jednoduše – pokud je pračka přeplněná, prádlo nemá dostatek prostoru pro volný pohyb v bubnu, voda s pracím prostředkem se nedostane po celém povrchu prádla, a tak se může stát, že z pračky budete vytahovat špinavé prádlo. A místo toho, abyste ušetřili, budete nuceni pračku pustit znova

Zápach z pračky

Nejlepší způsob, jak si pozvat do prádelny bakterie, je ponechat prádlo v bubnu pračky. Vlhkost a teplo představují ideální prostředí pro jejich tvorbu a na tu bakteriím klidně stačí zapomenutá hodinka. V případě, že prádlo necháte v pračce přes noc, pravděpodobně se ráno dočkáte zmačkaného a zapáchajícího prádla, s čímž souvisí také zápach z pračky. Jak ho odstranit se dočtete v našem článku Jak odstranit zápach z pračky.

Obarvené prádlo

Stačí jedna barevná ponožka a místo bílých košil můžete z pračky vytahovat růžové, a právě proto je důležité pečlivě rozdělovat prádlo dle barev. Minimálním základem třídění by mělo být bílé, barevné a tmavé prádlo. Pak si můžete být jisti, že je barva vašeho prádla v bezpečí. Když už budete v rozdělování, nezapomeňte třídit oblečení také podle materiálu. Barevný hedvábný šátek jednoduše nemůžete vyprat s džínovou bundou. 

Velké množství pracích prostředků

Všeho moc škodí. Dnešní chytré pračky už si dokážou zvážit hmotnost praného prádla a určit správnou dávku pracího prostředku. Pokud ale vaší pračce dopřáváte více pracího prášku, gelu či aviváže, než se běžně doporučuje, děláte vašemu prádlu spíše opačnou službu. Nadměrné množství pracích prostředků slepuje vlákna, a tak se může stát, že místo vašeho oblíbeného heboučkého svetru vytáhnete z bubnu sepraný či zašedlý kousek. Nepřiměřené dávkování pracích prostředků navíc zanáší pračku, což může způsobovat následné vpouštění starých zbytků do dalších praných várek, ucpávání filtrů či problémy s funkčností pračky. 

Nedostatečné čištění pračky

S tím souvisí údržba pračky, od které máme nejspíš všichni stejné očekávání – zkrátka chceme čisté a voňavé prádlo. Abyste toho vždy s jistotou docílili, je potřeba udržovat pračku čistou. Zbytky pracího prášku a nečistoty z prádla jednoduše volají po pravidelném čištění. Nezapomeňte na zásobník, buben, filtry ani na těsnění. Pokud si nevíte rady, jak správně pračku vyčistit, přečtěte si naše tipy.