Jak vyprat povlak na sedací soupravu

Kateřina Jurková
23.04.2022

Vyčistit povlaky na sedací soupravu není nic složitého. Oproti jinému typu nábytku je výhodou sedacích souprav právě snadná údržba. U gauče a křesla textilii jednoduše svléknete a vyčistíte. Díky tomu nepřijde do styku s vlhkostí samotná pohovka a nehrozí, že se na ní vytvoří plísně (tak jako se to někdy stává u matrací). Přesto byste si měli dát pozor na pár věcí. Pojďme se na ně podívat.

 

Zvolte vhodný prostředek na praní
 

Nejprve si pečlivě pročtete štítek od výrobce na textilii. Najdete tam všechny důležité údaje ohledně údržby. Věnujte pozornost tomu, jaký přípravek použít. Povlaky se totiž perou dvěma odlišnými druhy prostředků:
·        Na bázi vody
·        Na bázi rozpouštědel
Je důležité, abyste se drželi instrukcí a sáhli po správném přípravku. Jinak hrozí, že se textilie poškodí. Kupujte jen takové, které jsou určené na textil.  Příliš agresivní přípravek dokáže zničit strukturu i vzhled povlaku. Dále se zaměřte na to, jak se povlak má prát. I zde narazíte na vícero způsobů.
 

 

Jak poznat, jestli se potahy dají prát v pračce
 

Ze štítku zjistíte také to, zda máte potahy vyprat v ruce nebo v pračce. Ne všechny totiž praní v pračce ustojí. Dejte si pozor na to, aby povlaky byly z předem vysrážené látky. Předem vysrážené a vyprané textilie se snadno nasadí zpět na pohovku a polštářky. V opačném případě je navlékání téměř nadlidský úkol.
Dále si ověřte, zda je textilie stálobarevná. Potahy, které do této kategorie nepatří, ztrácí praním barvu. Pokud nechcete vybledlé povlaky, podívejte se, co na to říká štítek od výrobce. V případě, že látka není dostatečně odolná a barva by pouštěla, vyperte ji v ruce.
 

Jak vyprat povlaky na sedačku v pračce

Ještě, než dáte potahy do pračky, vysajte je vysavačem od chlupů, drobků a dalších nečistot. Doporučujeme povlaky zapnout na zip, aby se vám nezamotaly jeden do druhého. Perte na nízkou teplotu, zvolte co nejšetrnější prací cyklus a jemný prací prostředek.

Tip: Semišové povlaky na sedačku raději doma neperte, vyplatí se je odnést do čistírny. Popř. si domů přizvěte odborníka na čištění sedaček.
Jak na sušení? Povlaky na sedací soupravu by se mohly v sušičce srazit. Pokud není vyhnutí, opět zvolte program s co nejnižší teplotou. Doporučujeme je nechat uschnout přirozeně na vzduchu, ať už v místnosti nebo venku (venku pozor na sluníčko, aby barvy nevybledly). Někdy je ale lepší povlaky vrátit na sedací soupravu ještě vlhké. To proto, že se během schnutí trochu srazí, přestože je nedáte do sušičky.

Jak vyprat povlaky na sedací soupravu v ruce
 

Praní v ruce je o něco namáhavější, přesto se dá hravě zvládnout. Po jakém přípravku sáhnout? Rozhodně nedoporučujeme saponát na nádobí. Ten často skvrny jen rozšíří a příliš nepomůže. Pokud se potýkáte s odolným znečištěním, doporučujeme přizvat odborníka se strojem na čalounění. U běžných skvrn si vystačíte s teplou vodou a pracím prostředkem.
Pokud rádi zkoušíte ekologičtější alternativy klasických prostředků, vyzkoušejte vyčistit potahy jedlou sodou a octem. Vezměte si lahev s rozprašovačem. Roztok namíchejte takto:
·        3 lžíce octa
·        Půl hrnku vody
Smíchejte ocet a vodu v lahvičce s rozprašovačem. Na špinavé místo směs nastříkejte a nechte působit. Poté skvrnu odstraňte vlhkým hadříkem. Místo nedrbejte silou, ani kartáčkem. Potah by se poničil. V dalším kroku vše setřete čistým ručníkem. Na závěr na povlak nasypejte jedlou sodu a ponořte do vlažné vody zhruba na 20 až 30 minut. Zbytky sody vysajte vysavačem – vezme s sebou i špínu a případný zápach. Nechte uschnout.
Prát v ruce doporučujeme také povlaky na polštářky. Napusťte si vanu s vlažnou vodou, dejte do ní prací prostředek a trochu octa. Poté je řádně opláchněte studenou vodou a nechte uschnout.
 

Na co si dát pozor
 

·        Suché čištění: Některé potahy vyžadují pouze suché neboli chemické čištění. To vám udělají v čistírně.
·        Otestujte čistící prostředek: Čistící prostředek nejprve vyzkoušejte na menším kousku potahu, který není vidět. Pokud látku nijak nepoškodí, teprve poté ho použijte na celou plochu.
·        Skvrny odstraňujte ihned: Jakmile se sedačka zašpiní, nečekejte, až skvrna zaschne. Přiložte na ni čistou utěrku, která ji do sebe nasaje.
·        Skvrna nejde odstranit: Nemá cenu se s tím trápit. Pokud je špína zažraná a neporadí si s tím ani profík, poohlédněte se po něčem novém, moderním. Dnes frčí červená sedací souprava. Velkou výhodou této barvy je, že na ní spousta skvrn není vidět. A navíc vypadá stylově.