Jak vybrat vhodnou sušičku prádla?

Kateřina Jurková
24.08.2021

Sušičky stále nejsou příliš rozšířené, proto může být těžké vybrat ten správný z několika dostupných druhů a mnoha modelů. Připravili jsme pro vás krátký přehled důležitých vlastností a parametrů, abyste měli jasno a sušili prádlo rychle, úsporně a bez problémů.

Nechat prádlo sušit větrem na slunci na zahradě může být příjemné (a levné), ale někdy to nejde – někdo nemá dost času, někomu chybí ta zahrada. V takovém případě zvažte pořízení sušičky, která oblečení nejen rychle připraví k uložení do skříně, ale umí ho také změkčit či téměř vyžehlit, odstraňuje žmolky a velmi dobře si poradí i s vlasy či zvířecí srstí.

Plníme předem

U praček máte do určité míry na výběr, ale v podstatě všechny sušičky na trhu jsou s předním plněním. Vůbec to není na škodu, mají totiž větší kapacitu bubnu. Na rozdíl od praček není problém ani dodatečně přidat prádlo během sušicího cyklu, přední plnění tedy nemá žádnou nevýhodu.

V některých případech je možné postavit sušičku přímo na pračku a ušetřit tak místo, existují také kombinace sušičky a pračky v jednom. V takovém případě ušetříte spoustu místa, ale musíte počítat trochu s vyšší spotřebou studené vody, srovnatelnou s praním, a s nutností vyndat před sušením část prádla – kapacita při sušení je obvykle menší než kapacita praní. Jinak ale jde o elegantní řešení, hlavně v menších bytech.

Sušiček jsou obecně dva typy: kondenzační a ventilační. Na výsledku sušení rozdíl mezi spotřebiči nepoznáte, liší se ale způsobem, kterým odvádějí horký vzduch. Jakou vybrat?

Kondenzační sušičky

Horká pára, která vzniká při sušení, se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu. Ta se buď ukládá do zásobníku, odkud ji jednoduše vylejete, nebo vodu můžete vyvést přímo do odpadu. Nemusíte doma nic bourat ani představovat, instalace kondenzační sušičky je hračka.

Kondenzační sušičky mají ještě dva specifické poddruhy.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

V kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem se horký vzduch rovnou zchladí a získaná voda se znovu použije. Vzniklý uzavřený cyklus je úsporný – spotřeba klesá až o 50 % a nižší je při stejné účinnosti i teplota sušení, takže je proces jemnější k vašemu choulostivému oblečení. 

Parní kondenzační sušičky

Žehlíte rádi? Jestli ne, zvažte nákup kondenzační sušičky s parní funkcí. Prádlo suší horká pára, která je velmi šetrná i k jemným tkaninám, které zanechá hebké a voňavé. Z prádla odstraní záhyby a „čechrat“ umí nejen mokré prádlo po vyprání – umí také odstranit zápach, například cigaretový kouř, ze suchého oblečení.

Odvětrávací sušičky


Odvětrávací sušičky nasávají vzduch, ohřívají ho, aby nabral vlhkost z prádla, a potom ho vypouštějí rovnou ven. Hodí se do větších prádelen nebo do kamkoli jinam, kde vám stavební úprava dovolí vyvézt výfukovou trubici ven z domu, protože jsou nižší jak provozní, tak pořizovací náklady. Na druhou stranu, výrazně zvyšují vlhkost svého okolí, což je nepříjemné hlavně v menších prádelnách.

 

 

Nezapomeňte na spotřebu ani na pračku

Sušičky mívají vyšší spotřebu – ohřev vzduchu je přece jen energeticky náročný. Proto je obzvlášť důležité zkontrolovat před nákupem energetický štítek. Většina sušiček, a to i těch kvalitních, se dostane do energetické třídy B či C. „Áčkařky“ bývají jen sušičky s tepelným čerpadlem.

Důležité je také mít moderní pračku, která prádlo dostatečně dobře vyždímá – sušení příliš mokrého prádla je neúsporné. Pokud ale nemáte vyloženě přestárlý model pračky, neměli byste mít se ždímáním problémy.