Jak vybrat tu správnou pračku?

Kateřina Jurková
25.11.2021

Valchám a ručnímu praní už dávno odzvonilo! V dnešní době jsou automatické pračky nedílnou součástí našich domácností a šetří spoustu času i práce. Na trhu jich je ale tolik, že nevíte, na kterou se podívat dříve a podle čeho vybrat? My vám poradíme!

 

Jaký typ zvolit?

Než se začnete soustředit na funkce, rozmyslete si, kam chcete pračku umístit. Od umístění se odvíjí typ pračky. Máte-li málo prostoru, ideální volbou pro vás bude úzká vrchem plněná pračka, která nepotřebuje místo pro otevírání dvířek a také je zpravidla cenově dostupnější. Pokud pro vás ale prostor není stěžejní bod, porozhlédněte se po předem plněné pračce. Ta vám totiž nabídne snazší přesun prádla z koše do pračky a naopak. Její výhodou je také větší kapacita bubnu a nízká hlasitost.

Bude to pračka volně stojící, vestavná, nebo kombinovaná se sušičkou? Modelů s předním plněním je na trhu velké množství, takže si vybere opravdu každý.

 

Praktické vlastnosti, které se vám budou hodit

Vzhledem k tomu, že je pračka jedním z nejpoužívanějších spotřebičů v domácnosti, zaměřte se na spotřebu elektřiny. Tuto informaci vyčtete z tzv. energetických štítků – nejúspornější pračky mají označení A, nejméně úsporné modely spadají do kategorie G.

Dalším sledovaným parametrem by měla být spotřeba vody. Ta se vypočítává pouze při programu bavlna na 60° a jednoduše se můžete řídit tím, že nižší číslo značí menší spotřebu.

 

Faktor, který byste rozhodně neměli přehlížet, je hlučnost. Nepsaným pravidlem je, že čím nižší cenu za pračku zaplatíte, tím více ji uslyšíte. Nejhlasitější částí procesu je ždímání, kdy dokáže její hlučnost vystoupat i na 80 dB. Ideální hodnota, která vás nebude příliš rušit, se přitom pohybuje kolem 50 dB.

 

Nezapomeňte na buben

Svou pozornost věnujte i kapacitě bubnu. Myslete na to, že při správném praní by se měla pračka plnit maximálně na 80 %. Detailně se také podívejte na povrch bubnu. Šetrnější péči vašemu prádlu dopřeje ten, který bude mít menší otvory pro průchod vody.

 

 

Co by pračce nemělo chybět?

Parní generátor je ideálním doplňkem pro alergiky, protože zbaví prádlo bakterií a alergenů. Nejen alergici ale ocení, že pára dokáže odstranit nežádoucí pachy, osvěžit prádlo a zamezit pomačkání. Máte-li doma neposedné dítko, popřemýšlejte i nad modely s dětskou pojistkou.

 

 

Chytrá doba si žádá chytré pračky. Ty komunikují s mobilním telefonem a mají řadu speciálních funkcí. Příkladem jedné takové je ovládání na dálku, kdy pračku můžete spustit klidně i z práce. Nebo vás může potěšit možnost stahování nových programů.

 

Vlastností a parametrů, na které byste se měli soustředit, je mnoho. Pokud si tedy chcete koupit vysněnou pračku, která vám bude dělat jen radost, přečtěte si více rad a tipůtomto článku.