Jak vybrat a správně používat prací prostředky

Kateřina Jurková
04.03.2022

Kdo by nechtěl mít vždy čisté, voňavé a krásně měkké prádlo? Zorientovat se v široké nabídce pracích přípravků není vždy snadné. Pojďme se tedy podívat, podle čeho se při výběru pracího prostředku můžete řídit a jaké máte možnosti.

 

Druhy pracích prostředků

Trh nabízí více forem přípravků na praní. Každá má své výhody i nevýhody a je vhodná pro určitý typ prádla. Na výběr máte klasický prací prášek, prací gel nebo kapsle.

 

Prací prášek

Prací prášky jsou naprostou klasikou mezi pracími prostředky a jedná se o ekonomicky nejvýhodnější volbu. Dokážou si poradit i s výrazně zašpiněným prádlem a díky bělicím činidlům se ideálně hodí pro péči o bílé prádlo. Používají se na praní při teplotě od 30 do 90 °C a jejich aktivní čisticí složky zvládnou odstranit odolné zaschlé skvrny od kávy či vína. Prášek je díky obsaženým látkám vhodný i pro praní v tvrdé vodě a dávkuje se do určené přihrádky v pračce.

Nevýhodou pracích prášků je menší šetrnost barvám, jelikož obsahují bělidla a častým praním barvy blednou. Také se hůře rozpouštějí při nízkých teplotách a kratších pracích programech. Zejména u černých kousků oblečení hrozí, že na nich prášek vytvoří nevzhledné mapy, které je potřeba znovu přeprat, protože by mohlo dojít k podráždění pokožky.
 

 

Prací gel

Prací gel je perfektní volbou pro vaše barevné a tmavé prádlo, jelikož udržuje barvy zářivé. Je vhodný pro praní běžných nečistot a potu. O méně znečištěné prádlo se postará i při nižších teplotách. Prací gely se krásně smísí s vodou a na oblečení neulpívají. Proto je můžete, kromě do určené přihrádky, aplikovat přímo do bubnu mezi prádlo nebo na konkrétní skvrnu na oděvu. Prací gely dokážou proniknout hluboko do vláken a účinně odstranit mastné skvrny

Na odolnější skvrny však nemusí prací gel stačit, je tedy jistější prádlo předeprat nebo použít odstraňovač skvrn. Prací gely neobsahují bělicí činidla a nejsou tedy ideální pro bělení.

 

Prací kapsle

Trendem posledních let jsou praktické prací kapsle neboli gelové tablety. Tyto tablety obsahují prací gel, který je koncentrovaný a má tedy silnější prací schopnost. Každá kapsle obsahuje ideální množství pracího gelu vhodného pro jeden prací cyklus a vhazuje se přímo do bubnu mezi oblečení. Další výhodou této varianty je, že prací kapsle mohou zároveň obsahovat aviváž s vámi preferovanou vůní či změkčovače vody.

Kapsle se zdají být nejideálnější volbou, jelikož dokážou odstranit i odolné skvrny, rychle se rozpouštějí a nezůstávají po nich na prádle stopy. Jedinou nevýhodou tak zůstává vyšší pořizovací cena.

 

Na co se zaměřit při výběru konkrétního prostředku

Použití a požadavky 

Ačkoli existují i univerzální prací prostředky, určitě není od věci mít doma specializované přípravky na specifické tkaniny, bílé, barevné a tmavé prádlo. Ty totiž udrží vaše prádlo v lepší kondici a déle zachovají zářivost barev oproti těm univerzálním. Specializovaný přípravek si zaslouží také vaše svetry, jemné vlněné a hedvábné prádlo a v ideálním případě také sportovní a outdoorové oblečení.

V případě dětského prádla nebo prádla pro osoby s citlivou pokožkou či alergiemi je třeba sáhnout po prostředku, který je určený přímo pro tento účel, tzn. dostatečně šetrný, aby nedráždil kůži. Při výběru je také dobré zvážit, jaké prádlo perete nejčastěji a zda pouze v pračce nebo také v ruce apod.

 

Obsah balení 

Míň je někdy víc. To, že má jeden prací prostředek větší objem, než jiný, ještě nemusí znamenat, že vypere více prádla. Některé přípravky jsou totiž koncentrovanější než jiné a i při menším objemu se postarají o větší množství prádla a jsou ekologičtější. Určitě se tedy při výběru zaměřte i na doporučené dávkování.

 

Složení pracích prostředků

Základní čisticí složkou obsaženou v pracích prostředcích je alkylbenzensulfonát, který dokáže odstranit nečistoty a zabránit jejich opětovnému usazení. Dále obsahují enzymy lipázu, která dokáže rozložit tuky při nízkých teplotách, amylázu na štěpení škrobů a proteázu, která rozkládá složité cukry.

Pro pouhé zvětšení objemu pracího prostředku slouží síran sodný, který nemá žádný další význam při pracím procesu. Prací prostředky obvykle také obsahují prací a jedlou sodu pro změkčení vody, rozpuštění mastnot a odstranění pachů, a ještě pěknou řádku dalších látek.

 

Ve většině přípravků jsou obsaženy také parfemace, a to buď přírodní nebo syntetické. Přírodní parfemace jsou méně časté a v ideálním případě se jedná o kvalitní éterické oleje, které výrobci na etiketě rádi uvádí. V případě syntetických parfemací se složení obvykle blíže neuvádí.

Na etiketě najdete také případné alergeny, které přesahují množství 100 mg/kg. V případě alergie se tedy na složení určitě zaměřte. K možným alergenům patří rozjasňovače či pěnidla, která mohou vysušovat a dráždit pokožku. Pokud máte citlivější pokožku, můžete také zvolit šetrnější ekologické prací přípravky, které jsou na minerální a rostlinné bázi.

 

A co aviváž?

Aviváž slouží ke změkčení, a především provonění prádla. Je třeba pečlivě volit vůni, aby vám byla hlavně příjemná. Dalším benefitem používání aviváže je potlačení elektrizování umělých tkanin a také odpuzování nečistot. Aviváž aplikujeme do určené přihrádky. Pokud ale po vyprání dáváte prádlo do sušičky, aviváž nepoužívejte, mohla by sušičku poškodit! Pro tento případ existují přípravky přímo do sušičky, jako jsou například vlhčené vonné ubrousky, spreje, éterické oleje, které prádlo rovněž provoní a k sušičce jsou šetrné.