Jak prát ekologicky

Kateřina Jurková
02.12.2021

Ekologické praní není ani mýtus, ale ani nijak komplikovaný proces. Dokonce není ani drahé, jak se nám snaží namluvit producenti některých konvenčních pracích prostředků. Podívejme se na hlavní principy ekologického praní, nezapomeneme ani na vodu a energii.

 

Fosfáty? Do svědomí si sáhli i velcí výrobci

Že jsou konvenční prací prášky a gely plné fosfátů napomáhajících efektivnějšímu rozpouštění špíny, jsme se dozvěděli už celkem dávno. Nutno uznat, že od devadesátých let urazili i běžní výrobci pracích prášků a gelů poměrně velký kus cesty a dokázali významně snížit obsah biologicky neodbouratelných látek ve svých produktech. 

Stále to ale není dost. Stále se při tom množství, v jakém jsou prací prostředky napříč planetou používány, dopouštíme velkého znečištění a zatížení celého ekosystému. A právě praní je oblastí, v níž každý jednotlivec může opravdu hodně přispět ke zlepšení. 

Rozhodně se nemusíte obávat, že budete chodit špinaví, v nedokonale vypraném prádle! Příroda nám nadělila spoustu účinných, a přitom biologicky snadno odbouratelných čističů a rozpouštědel! Pojďme se proto podívat jak na ekologické praní.

 

Jak poznat ekologický prací prostředek?

Až budete příště nakupovat prací prášek, gel, aviváž, máchadlo, bělidlo, odstraňovač skvrn, náplně na sušení prádla nebo přípravky na škrobení a žehlení, nejprve si najděte složení. Samozřejmě ne konkrétní látky, ale garanci výrobce, že použité látky jsou 100% odbouratelné (rozložitelné) v přírodě. 

Příjemným plusem bude bio kvalita použitých přírodních surovin. Navíc tím získáte hypoalergenní produkt, který nebude dráždit ani vaši pokožku, ani dýchací cesty (umělou parfemací). Jestli si potrpíte na veganství v komplexu životního stylu, pak právě u ekologického praní máte jistotu, že se nesetkáte s žádnými živočišnými přísadami (např. lanolin) a že látky ani nebyly na zvířatech testovány.  

Další typickou známkou ekologických pracích prostředků jsou i obaly, v nichž jsou prodávány. Výrobci totiž dávají přednost obalům z recyklovaného materiálu, z odbouratelných rostlinných „plastů“, z papíru a dalších přírodě mnohem příznivějších materiálů. Použitím eko pracích prostředků zkrátka „zabíjíte dvě mouchy jednou ranou“. Ty dobré snadno najdete třeba zde.

 

Díky čemu můžeme prát přírodně?

Velmi oblíbené jsou při výrobě pracích prostředků například mýdlové ořechy, olivové, slunečnicové, palmové nebo kokosové mýdlo, jedlá a prací soda, rostlinné silice, anionové tenzidy. Vždy se jedná o látky odbouratelné, vhodné i do domácích čističek. Jistě netřeba uvádět, že prospějete i domácím mazlíčkům, když jejich pelíšky a hračky vyperete v eko drogerii.

 

Kdy zvolit spíš prášek a kdy spíš gel?

Použití většiny ekologické drogerie je celkem jasné. Lidé však často váhají, zda prát raději v ekologickém pracím prášku nebo pracím gelu. Ve skutečnosti ale není nad čím váhat. Prací gely jsou univerzálnější, lze je použít jak na vyšší, tak zejména nižší teploty praní. Vždy se totiž snadno rozpouštějí a dobře máchají.

Prací prášky si vyžadují vyšší teplotu tak, aby se dokázal všechen prášek dokonale rozpustit. Co je vyšší teplota? Nad 40 stupňů. I proto najdete u pracích prášků mnohem častěji i protibakteriální účinky. Při vyšších teplotách totiž složení prášku zafunguje i na mikroorganismy mnohem lépe – a to včetně virů.

Mezi ekologickými přípravky potkáte i pastu obsahující prací mýdlo, případně mýdlové vločky. Kdy se spolehnout spíše na ně? I zde je to snadné. V obou případech jde totiž o silně koncentrované přípravky s extrémně dlouhou výdrží, které jsou navíc univerzální. Vedle praní čehokoliv, včetně jemného prádla, je úspěšně můžete použít i na úklid, nebo si z nich připravit i DIY mýdlo (z vloček). Eko drogerie zkrátka nabízí i ohromné pohodlí univerzálních přípravků! 

 

Prací vajíčko

Už jste někdy slyšeli o novém typu pracích vajec? Nejde o žádné magnetické zázraky, se kterými jsme se setkávali v minulosti, ale o reálné a velmi koncentrované přírodní prací materiály soustředěné do kuliček a zavřené do pracího vejce s mnoha otvory tak, aby jím protékala voda a postupně si „odmývala“ prací složku.

Jedno vajíčko vydrží na mnoho pracích cyklů, náhradní náplň jde samozřejmě pořídit. Jedná se o jedno ze současných nejekologičtějších řešení v oblasti praní, minimalizuje spotřebu obalového materiálu, a tím i odpad.

 

Co za nás eko drogerie zatím ještě nevyřeší? Spotřebu vody a energie

Jedna strana praní se už zdá vyřešena. Použijeme ekologické přípravky plně odbouratelné v přírodě, a tím snížíme chemickou zátěž. Ve velkém. Jenže zbývá strana druhá a třetí - voda a energie. Bez nich prostě nevypereme. 

Výrobci se sice snaží stále snižovat spotřebu vody a elektřiny na jeden prací cyklus, ale hodně pomoci můžeme i my. Jak? Například snahou prát až tehdy, když bude pračka plná tak akorát. Využívat nižší teploty při praní a sušit převážně přirozeným způsobem, tedy na vzduchu. 

Zapojit můžeme i šetření vodou v každodenním životě. Díky perlátorům (univerzální doplňky k vodovodní baterii) je to extrémně snadné. Pomáhají i omezovače splachování na toaletě nebo regulátory průtoku vody ve sprše.

Významných energetických úspor dosáhneme použitím LED žárovek a výběrem energeticky nenáročných spotřebičů. Ruku na srdce: ne na všechno musíme mít elektrické pomocníky. Umlet kávová zrna, zamést podlahu nebo namíchat těsto na bábovku jistě zvládneme i bez elektřiny. 

 

Budoucnost si žádá komplexnější řešení

Jistě budete souhlasit, že fotovoltaické elektrárny a systém recyklace šedé vody (odpadní voda jen málo znečištěná, typicky ze sprchy, po mytí rukou) by se měly stát povinnou součástí každé novostavby. Ovšem na to si ještě počkáme. Už teď ale můžeme dělat ekologické kroky sami za sebe a za svou domácnost, počínaje spotřebou a eko drogerií.