JAK ODSTRANIT ODOLNÉ SKVRNY

Kateřina Jurková
27.02.2023

Znáte to, na oblíbeném kousku oblečení, sedačce či ložním prádle se objeví skvrna, ani nevíte jak, ale dostat ji dolů už může být větší oříšek. Neházejte flintu do žita! Sesbírali jsme pro vás osvědčené tipy a generacemi prověřené babské rady, jak odstranit skvrny například od krve, borůvek či oleje pomocí surovin, které máme všichni běžně doma.

Jak vyprat krev

Krvavé skvrny patří k těm odolnějším, ale pokud budete jednat rychle, nemusí po nich zbýt ani stopa. V prvé řadě tedy nenechte skvrnu od krve na oblečení příliš dlouho, hůře by se pak odstraňovala. Pokud už krev na povrchu oblečení stihla zaschnout, seškrabte ji z oblečení (např. tupým nožem). 

Odmočte skvrnu ve studené vodě a můžete lehce vydrhnout (třením látky o sebe). Nikdy ne v teplé vodě, ta krev srazí a zakonzervuje ji v látce. Můžete použít některý ze speciálních prostředků na skvrny, pokud ho ale nemáte zrovna po ruce, zkuste některý z následujících tipů.

POSOLTE TO

Na mokrou látku nasypte v místě skvrny sůl, nechte asi 30 minut působit a potom opatrně setřete. Pokud skvrna nezmizí úplně, můžete přeprat v horké vodě. Kromě soli lze použít také některou z dalších surovin, která nechybí snad v žádné domácnosti, jako je jedlá soda, šťáva z citronu, bílý ocet nebo zubní pasta. 

PEROXID VODÍKU

Na bílé a světlé prádlo lze použít peroxid vodíku (3% roztok). Jelikož má bělicí účinky, na tmavé a barevné prádlo ho určitě nedoporučujeme.

Jak odstranit smůlu (pryskyřici)

Návštěva lesa je vždy dobrý nápad a krásný relaxační zážitek, dávejte však pozor, aby se vám „nenalepila smůla na paty“ nebo spíše na oblečení. Kdybyste se jí přece jen nevyhnuli, nepanikařte, máme pro vás osvědčené tipy, jak z toho ven.

ODLAKOVAČ NEBO LÍH

Polijte skvrnu od smůly odlakovačem na nehty, počkejte, až se vsákne a promněte mezi prsty. Nakonec vyperte, ideálně žlučovým mýdlem, které díky obsahu nejrůznějších enzymů dokáže rozkládat tuky a bílkoviny a je proto velmi účinné při odstraňování nejrůznějších skvrn a nečistot (pokud ho tedy ještě nemáte doma, určitě o tom alespoň zauvažujte).

MÁSLO, OLEJ, SÁDLO

Můžete také zkusit potřít smůlu něčím mastným, například olejem. Následně pořádně promněte a nechte působit. Nakonec důkladně vyperte.

VYŽEHLETE TO

Možná vás to překvapí, ale dostat smůlu z oblečení dolů můžete i tak, že ji přežehlíte. Jako první přiložte na skvrnu savý papír či papírový ubrousek, pro jistotu více vrstev, a několikrát ji přejeďte horkou žehličkou. Horko smůlu povolí, rozpustí a ta se vsákne do ubrousku.

Můžete tyto způsoby i nakombinovat a pokud se vám nepodaří veškerou smůlu dostat dolů pomocí odlakovače či másla, zkuste v druhém kole vsadit na trik se žehličkou a ubrousky.

Jak vyprat propisku

Ať už jste si nechtěně „čmrkli“ propiskou na oblečení v zápalu práce, nebo vaše děti úřadovaly na sedačce, věříme, že s následujícími triky dostanete propisku dolů odkudkoli.

LAK NA VLASY

Nastříkejte na skvrnu lak a nechte působit. Po asi 5 minutách otřete houbičkou namočenou v mýdlové vodě a nakonec dejte klasicky vyprat do pračky.

JAR, SAVO A ŽLUČOVÉ MÝDLO

Se skvrnou od propisky vám spolehlivě pomůže také klasický prostředek na nádobí či Savo Perex. Nalijte přípravek na skvrnu, namočte a látku promněte mezi prsty. Případně postup opakujte, dokud propiska úplně nezmizí. Můžete zvážit také pořízení již zmiňovaného žlučového mýdla, na které nedaly dopustit už naše babičky a díky vysoké účinnosti a nízké pořizovací ceně opět roste jeho popularita. 

Jak odstranit skvrnu od borůvek

Kdo by nemiloval borůvky? Na oblečení ovšem dokážou udělat pořádnou neplechu. Buďte bez obav, stačí vyzkoušet některý z následujících tipů a flek se odporoučí. 

OSVĚDČENÁ SŮL

Klidně zkuste již uvedený trik se solí. Postižené místo co nejdříve vymáchejte ve studené vodě, posypte solí a vydrhněte jemným kartáčkem (např. starým kartáčkem na zuby). Jakmile flek zmizí, vymáchejte znovu ve studené vodě, a nakonec klasicky vyperte.

CITRON A KYSELINA CITRONOVÁ

Konkrétně kyselina citronová si dokonce dokáže poradit i se zaschlými skvrnami od borůvek a dalšího ovoce. Citron použijte spíše na čerstvé skvrny.

Postup je následující:
Rozkrojte si citron napůl nebo zalijte asi 10 g kyseliny citronové 1 l horké vody, skvrnu potřete (citronem nebo roztokem) a nechte působit (citron 20 minut, kyselinu citronovou min. 12 hodin). Nakonec vyperte v pračce nebo ručně vydrhněte mýdlovou vodou, pokud se jedná například o sedačku.

PEROXID VODÍKU A LÍH

Pokud máte k dispozici peroxid vodíku či líh, tak můžete použít i ty. Namočte hadřík nebo houbičku do lihu/peroxidu a opatrně otírejte skvrnu, dokud nezmizí. Nakonec vyperte. Ale pozor, peroxid vodíku nepoužívejte na jiné než na bílé prádlo, barevné či černé by vám v daném místě odbarvil a znehodnotil! 

Jak vyprat mastnotu a skvrny od oleje

Prskl vám při smažení olej na oblečení? To je nepříjemné, ale nebojte se, ani v tomto případě není třeba ztrácet hlavu. Možností, jak odstranit skvrny od oleje je opět více, v žádném případě ale nenamáčejte látku s mastným flekem do vody, to by spíše uškodilo. Vezměte suchý hadřík, případně ubrousek, a odsajte co nejvíce přebytečné mastnoty.

PROSTŘEDEK NA MYTÍ

Když odstraní mastnotu z nádobí, tak proč ne z oblečení či z čalounění nábytku? Nalijte prostředek na skvrnu a vetřete ho do vláken např. starým jemným kartáčkem na zuby či houbičkou. Nechte působit alespoň několik minut, poté opláchněte teplou vodou a dejte vyprat. Můžete si to ještě pojistit přepráním v roztoku vody a octa (2:1) a až poté dát vyprat do pračky.

DĚTSKÝ PUDR NEBO KUKUŘIČNÝ ŠKROB

Nasypte na postižené místo sypkou surovinu a nechte působit asi půl hodiny. Odstraňte krátkými jemnými pohyby pomocí kartáčku (starý zubní a spíše jemný, aby neponičil vlákna) a následně vyperte klasicky v pračce.

JEDLÁ SODA S VODOU

Na obzvlášť odolné mastné skvrny vyzkoušejte jedlou sodu smíchanou s trochou vody. Vetřete do skvrny a nechte působit tak dlouho, dokud není místo suché. Následně odstraňte zaschlou pastu jemným kartáčkem

VYŽEHLETE TO

Stejně jako na smůlu ze stromu, i na mastnotu platí teplo. Použijte opět savý papír nebo papírové utěrky či ubrousky a přežehlujte místo tak dlouho, dokud skvrna nezmizí.

Jak odstranit skvrny od potu

Každý se občas zpotí a není na tom nic divného, ale na bílém a světlém oblečení se to vždy podepíše nevzhlednými žlutými fleky. Pojďme si tedy shrnout, jak s nimi můžete zatočit.

PRACÍ PROSTŘEDEK

Na bílé prádlo, kterého se tento problém týká asi nejčastěji, použijte klasický prací prášek, který smíchejte s trochou vody a vytvořte kaši. Tu vetřete do látky v oblasti fleku. Pak skvrnu namočte do vlažné vody na několik hodin. V případě barevného oblečení sáhněte po tekutém pracím gelu, který je určený na barevné prádlo.

SŮL, JEDLÁ SODA A KYSELINA CITRONOVÁ 

Tyto sypké suroviny, které se najdou v každé kuchyni, si poradí i se skvrnami od potu. Hrst soli dejte do litru vody a nechte oblečení v tomto roztoku odmočit, poté dejte vyprat. V případě, že zvolíte jedlou sodu, prádlo namočte a naneste sodu rovnou na skvrnu. Nechte působit nejlépe přes noc. V neposlední řadě můžete sáhnout po kyselině citronové, která je ideální na bílé i barevné prádlo. Na litr horké vody dejte 10 g kyseliny citronové, smíchejte a oblečení ponořte do roztoku alespoň na hodinu. Pak ho dejte vyprat.

OCET

Octový roztok také pomůže od skvrn i od zápachu. Zvolit můžete vinný i kvasný lihový ocet a dejte ho asi 3 lžíce na litr vody. Prádlo nechte v roztoku pár hodin odmáčet, pak klasicky vyperte.

JÁDROVÉ ČI ŽLUČOVÉ MÝDLO

Jádrová mýdla používaly hospodyňky již za Rakouska-Uherska. Jsou vyráběna z rostlinného či živočišného tuku, mají vysoký podíl soli a mastných kyselin, neobsahují barviva a díky vysoké pěnivosti jsou na praní ideální. Jednoduše prádlo v místě skvrny navlhčete vodou, potřete jádrovým/žlučovým mýdlem, jemně promněte, nechte působit 5 až 10 minut a propláchněte vodou. Nakonec vyperte v pračce. Na skvrny od potu také výborně funguje již zmiňované žlučové mýdlo. Obě tyto varianty nijak nenaruší barvy prádla.

Jak vyprat skvrny od trávy 

Ani kvůli skvrnám od trávy nemusíte ztrácet hlavu a v klidu si užít piknik nebo zahradní slavnost. I v tomto případě skvěle funguje ocet, citron či žlučové mýdlo. 

OCET A CITRONOVÁ ŠŤÁVA

Třete skvrnu houbičkou s octem nebo šťávou z citrónu, dokud nezmizí. Pak dejte vyprat.

MLÉKO

Pokud máte skvrnu od trávy na barevném kousku oblečení, zkuste ji namočit přes noc do mléka a pak promněte v rukou. Skvrna zmizí, barva zůstane a nevybledne.