JAK EFEKTIVNĚ VYČISTIT SUŠIČKU

Kateřina Jurková
31.10.2023

Sušičky prádla šetří starosti s žehlením a prádlo je po usušení nadýchané a téměř nezmačkané. Není proto divu, že se tito pomocníci těší čím dál tím větší popularitě a najdete je v nespočtu domácností. Pokud také patříte ke spokojeným majitelům/uživatelům sušičky, pak pro vás máme postup krok za krokem, jak správně a efektivně vyčistit váš spotřebič tak, aby vydržel co nejdéle ve formě.

Proč je důležité sušičku pravidelně čistit?

Pravidelné čištění sušičky je důležité nejen pro její dlouhodobou životnost, ale také pro účinnost sušení, tedy výkonu a zachování optimální spotřeby energie. Hromadění prachu, vláken a zbytků čisticích prostředků může vést ke vzniku plísní kvůli zadržování vlhkosti a také k nižší efektivitě sušení a může způsobovat problémy s přehříváním

Co vše je u sušičky potřeba čistit?

Kromě povrchového čištění, které zahrnuje otření skla dvířek a vytření bubnu (vlhkým hadříkem, případně i octovou vodou, nikoli však abrazivními prostředky), se v sušičce nachází další komponenty, které vyžadují údržbu. Konkrétně se jedná o filtry, kondenzátor a kondenzační nádobku, kterou je třeba pravidelně vylévat a čistit za předpokladu, že není napojena na odpad. Umístění jednotlivých komponentů se může výrobce od výrobce lišit, a proto doporučujeme seznámit se před prvním čištěním se spotřebičem prostřednictvím návodu.

Upozornění: Než se pustíte do čištění jednotlivých komponentů, sušičku odpojte od elektrické sítě!

Jak vyčistit filtry u sušičky?

Jelikož filtry slouží k zachytávání veškerých vláken, vlasů a chlupů, přirozeně dochází k jejich zanášení. V sušičce obvykle najdete filtry dva, a to filtr síťový a filtr tepelného čerpadla.

Filtr síťový – zachycuje veškerá vlákna, prach, chlupy, vlasy či srst vašich miláčků z oblečení. Bývá umístěn dole mezi dvířky a bubnem, případně ve dveřích, a je třeba ho po každém sušení vyjmout a odstranit z něj nahromaděná vlákna suchým nebo navlhčeným hadříkem, zacházejte s ním však opatrně, aby se neprotrhl. 

Filtr tepelného čerpadla – tento filtr obsahuje molitanovou část, která zachycuje i ty nejmenší nečistoty, které síťový filtr nezachytil. Sušička by vás měla upozornit, že je třeba tento filtr vyčistit, doporučuje se však vždy po 5 až 6 cyklech sušení. Filtr tepelného čerpadla najdete vlevo dole na přední straně sušičky za malinkými dvířky. Vyndejte ho a vyjměte z něj molitanovou část (obvykle černé barvy). Vlhkým hadříkem, popř. vysavačem vyčistěte kryt filtru, pěnový filtr umyjte pod tekoucí vodou a nechte vyschnout, až pak ho vraťte do sušičky. Lůžko na filtr utřete (sráží se v něm voda), nakonec kompletní filtr vraťte do lůžka.

Jak vyčistit kondenzátor sušičky?

Nejvíce rozšířeným typem jsou sušičky kondenzační, jejichž klíčovým prvkem je právě kondenzátor. Existují dva typy. Zabudovaný kondenzátor, který se ukrývá za filtrem tepelného čerpadla, a vyjímatelný kondenzátor, který najdete v sušičkách s ohřívacím tělesem

U vyjímatelného kondenzátoru je polehčující okolnost pro čištění právě možnost vyjmutí. Stačí ho otřít vlhkým hadříkem či omýt pod tekoucí vodou a můžete si pomoci houbičkou na nádobí. Nechte vyschnout a vraťte do sušičky.

Zabudovaný kondenzátor je třeba čistit přímo v sušičce, a proto ho nikdy nevyčistíte tak dobře jako právě vyjímatelný. Můžete si pomoci vysavačem s měkkým kartáčovým nástavcem, ale postupujte opatrně a s citem.

Nezapomeňte vyprázdnit nádrž na kondenzát

V případě, že nemáte propojenou odtokovou hadici s odtokem, je samozřejmě důležité pravidelně po každém cyklu sušení vylévat vodu z kondenzační nádrže. V ideálním případě je dobré ji nechat nejprve vyschnout venku, než ji vrátíte do zásobníku, abyste tak zabránili vzniku plísní.

Vždy se řiďte instrukcemi výrobce pro váš konkrétní model sušičky, protože postup může být u různých modelů odlišný.

Upozornění: Pokud si nejste jistí, jak tyto kroky provést, nebo pokud se při nich setkáte s jakýmikoliv problémy, je lepší požádat o pomoc odborníka.

***

Pravidelné čištění sušičky může zdánlivě představovat další položku na vašem seznamu domácích úkolů, ale vězte, že tato rutina výrazně prodlužuje životnost vaší sušičky a zvyšuje její efektivitu. Takže se chopte hadru, kartáče a vody a udržujte svou sušičku v čistotě!