Jak často prát? Velký průvodce praním!

Kateřina Jurková
11.05.2023

Ať už máte „den praní“ každou sudou neděli, nebo zapínáte pračku denně, měli byste vědět, jaká je správná frekvence praní různých druhů prádla. Nejen kvůli tomu, aby vaše skříň krásně voněla, ale především z hygienických důvodů. Nevíte si rady s tím, jak často prát povlečení, ručníky nebo jiné prádlo? Sepsali jsme pro vás článek, v němž se dozvíte víc.

 

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak často byste měli prát záclony, ručníky či jiné textilie nebo se spíše řídíte intuicí a perete „pocitově“? Prozradíme vám, jak to s tím praním tedy je.

Pro váš zdravý spánek

Přestože v posteli lidé tráví jednu třetinu dne, často nevěnují praní takovou pozornost, jakou by potřebovalo. Ač se vám na první pohled tedy může zdát, že je vaše povlečení čisté, prach, odumřelá kůže, pot i vlasy jsou skvělým místem pro život roztočů. 

V ideálním světě by se tedy ložní prádlo mělo prát pravidelně jednou za týden. Ale ruku na srdce: Kdo z vás převléká každý týden postel? V chladnějším počasí si tedy vystačíte i s tím, když vyperete povlečení a prostěradla 2× do týdne. 

U ložního prádla ale nekončíme. Peřiny a polštáře by také měly projít očistou, a to alespoň dvakrát ročně. Pračka je nejen zbaví mikroorganismů a roztočů, ale také je „načechrá“ a zajistí, aby se jejich náplň neshlukovala u sebe. 

A jak často prát záclony? Alespoň třikrát ročně, a to nejen v ložnici. V případě, že sdílíte domácnost s alergikem, vzpomeňte si na jejich praní alespoň jednou měsíčně.

Myslete také na pyžamo! Přestože se do nočního oděvu převlékáte vždy čistí a přímo ze sprchy, zůstává na něm totiž odumřelá kůže, pot i prach, a proto byste jej měli prát jednou za tři dny.


Dodržujte správnou frekvenci praní a uvidíte, že budete spát jako na obláčku. 

Tip: Při praní polštářů a přikrývek se nepouštějte do kousků, které jsou naplněny peřím. Ty raději svěřte profesionálům v čistírnách. 

Čistá koupelna je základ

Taky milujete ten pocit, když se po sprše zabalíte do měkoučké a voňavé osušky? Osušky by se měly vyprat cca po 3 použitích, protože kombinace ulpělé kůže a vlhkosti představuje ráj pro bakterie a plísně. 


Ručníky by měly být rozdělené dle použití, a to na obličej a na ruce, přičemž by se správně měly prát každý den. Zapomenout nesmíme ani na koupelnové podložky, doporučuje se prohnat je pračkou jednou za dva/tři týdny, ale samozřejmě záleží na potřebě. Pokud máte podložku i na toaletě, její očista je nutná alespoň 1× týdně.

Bavíme-li se o koupelně, někoho možná ještě napadá, jak často prát župan? Možná budete překvapeni, ale župan by se měl prát podobně jako ručníky, tedy jednou za tři použití. V případě, že se do županu nebalíte ještě mokří, stačí jej vyprat jednou týdně.

Čisté šaty dělají člověka

Vzhledem k udržitelnosti vašeho oblečení musíte věnovat každému kousku zvláštní péči a vzít v potaz především jeho materiál, střih i vaši denní aktivitu. 

Obecně si ale můžeme říci, že oblečení, které je v přímém kontaktu s kůží, by se mělo prát každý den – to tedy platí pro spodní prádlo, ponožky, trička a tílka, nebo sportovní oblečení. 

Další skupinu tvoří podprsenky, halenky, svetry a kalhoty. Ty se běžně neperou každý den, ale až po několikátém nošení. Pokud jste se tedy neušpinili, nebo výrazně nezpotili, můžete tyto kousky vynosit třikrát až čtyřikrát po sobě. 

Svrchní oděvy, jako jsou bundy a kabáty, perte 1–2× za sezónu. U společenských šatů či obleků se také snažte udržovat větší intervaly mezi praním, aby se nepoškodila jemná vlákna.

Pusťte se do praní a nedejte šanci bakteriím, roztočům ani prachu!