Co umí parní pračky a proč jim dát přednost?

Kateřina Jurková
30.05.2023

Chystáte se pořídit novou pračku a přemýšlíte, zda se nechat zlákat popularitou parních modelů? Možná přemýšlíte, v čem tkví tajemství parních praček, či zda a proč se do nich vyplatí investovat. Pojďme se podívat, jaké výhody, či případné nevýhody může pračka s parním programem přinést do vaší prací rutiny.

Jak to funguje?

Nepředstavujte si, že při praní v parní pračce je použita jen pára. Voda je nezbytnou součástí stejně jako u klasických praček a pára často nastupuje až na konci pracího cyklu. Své využití však může najít i před či během praní, záleží na konkrétním programu. Parní generátor zajistí přeměnu vody v páru, která je přes jednu nebo více trysek přiváděna do bubnu, jež se pohybuje stejně jako při běžném praní. Pára oproti vodě snáze pronikne hlouběji do vláken, také rychleji rozpouští prací prášek, který tak nezanechává na oblečení stopy.

Pokud pára vstupuje do pracího procesu ve fázi, kdy voda vtéká do bubnu, přispívá k důkladnějšímu namočení prádla. Během praní zase dokáže podpořit účinnost pracího prášku, který se snáze rozpustí a pronikne do tkanin. Díky tomu zvládnou parní pračky odstranit i velmi odolné skvrny. Na konci pracího programu pára zajistí sterilizaci a dezinfekci prádla, ale také sníží míru pomačkání.

Výhody

Parní programy jsou zpravidla šetrnější k prádlu, a tedy vhodné i pro jemnější materiály. Přináší větší energetickou úspornost díky kratšímu a efektivnějšímu praní, protože pára oproti vodě zajistí rychlejší vyhřátí bubnu a díky vysoké teplotě také spolehlivě likviduje bakterie a alergeny. Vyprané prádlo v parní pračce je tak vhodné i pro malé děti a alergiky.

Pára dokáže prádlo také osvěžit a odstranit pachy, což se skvěle hodí například u oblečení, které bylo nošeno jen krátce a nejsou na něm žádné skvrny. Navíc nemusíte při parním praní používat aviváž, jelikož dokáže prádlo změkčit a zvláčnit i bez ní. Další výhodou praní v páře je, že se prádlo tolik nepomačká, jelikož dochází k přirozenému napínání vláken a následně se snáze žehlí. 

V neposlední řadě pracuje většina modelů výrazně tišeji než klasické pračky a u lepších modelů se setkáte také s funkcí samočištění, která pomocí většího množství páry odstraní z bubnu veškeré usazeniny.

Nevýhody

Před pořízením parní pračky je třeba vzít v potaz vyšší pořizovací cenu, kterou však stále vyvažuje mnoho výše zmíněných pozitiv. 

Označení pro parní funkci u jednotlivých značek

Parní praní uvedla na trh jako první značka LG, která si jej nechala dokonce patentovat. Dále se v této kategorii osvědčily například pračky Samsung, AEG, Gorenje, Candy nebo Beko. Pokud vás přednosti parních praček zaujaly, máme pro vás malý přehled parních funkcí, které nabízejí jednotlivé značky.

AEG

 • Funkce Steam Refresh – sníží pomačkání oděvů a neutralizuje pachy během pouhých 25 minut, spotřebuje jen 2 litry vody a je mimořádně šetrná k oděvům.
 • Funkce ProSteam – zařadí na konci programu parní fázi, která změkčí vlákna, narovná je a snižuje pomačkání až o třetinu. Funkci oceníte nejen v případě, že perete velké množství košil a nechcete strávit hodiny žehlením.
   

ASKO 

 • Funkce Steam Refresh – za pouhých 20 minut osvěží síla páry oblečení, aniž by byla třeba využít prací prostředek či aviváž. Díky mimořádné šetrnosti můžete napařovat syntetické i přírodní (bavlna a len) materiály.

Beko

 • Funkce SteamCure – účinně odstraňuje odolné skvrny během pracího cyklu, kdy pára proniká hluboko do látky. Díky změkčování vám usnadní žehlení při odstřeďování a zároveň eliminuje až 99,9 % bakterií a virů.

Bosch

 • Funkce Iron Assist – pomocí páry sníží pomačkání již suchého prádla.

Candy

 • Funkce Easy Iron – usnadní žehlení.

ETA

 • Funkce parní asistent – její zásluhou bude prádlo méně pokrčené. Pára proniká do oblečení, eliminuje záhyby a zanechá tak oblečení měkké a jemné.

Electrolux

 • Technologie SteamCare – využívá páru k osvěžení prádla, a zároveň brání jeho pomačkání až o jednu třetinu. Systém FreshScent dodává páře jemnou vůni a oblečení je tak svěží a provoněné.

Fagor (vrchem plněné pračky)

 • Systém generování páry SteamPower Pro – zajistí čisté prádlo bez nutnosti žehlení. U vybraných programů můžete aktivovat funkci sterilizace. Na začátku pracího cyklu se buben chvílemi otáčí, pára proniká přímo do látky a následně se v bubnu odpařuje.

Gorenje

 • Technologie SteamTech – na konci pracího cyklu přidá páru, která pronikne do každého vlákna oblečení, a tím prádlo změkčí a zjemní. Speciální parní úprava eliminuje tvorbu záhybů, takže nebudete muset tolik žehlit.

Haier

 • Funkce Steam Plus – pára vyhlazuje vlhké oblečení, regeneruje a osvěžuje vlákna. Speciální úpravu párou můžete použít u vybraných programů.

Hoover 

 • Parní program Steam Care Pro – silný proud páry uvnitř bubnu odstraní z prádla veškeré pachy, uvolní vlákna a usnadní žehlení vašeho prádla.

LG

 • Technologie Steam+™odstraní z prádla až 99,9 % alergenů, což ocení všichni alergici, osoby s citlivou pokožkou i domácnosti s malými dětmi. Program Pro alergiky je navíc certifikován organizací BAF (British Allergy Foundation).

Miele

 • Pračky Miele nabízí parní programy pro osvěžení či konečnou úpravu párou. 

Philco

 • SpaCare – odstraní odolné skvrny, bakterie i viry s účinností 99,9 %. Pára pronikne hluboko do látky a pečlivě ji namočí.

Samsung 

 • Cyklus Hygiene Steam – pomocí páry dochází k odstranění až 99,9 % bakterií a alergenů uvnitř bubnu, navíc zanechává prádlo s méně záhyby a usnadňuje tak žehlení.

Siemens 

 • Program smartFinish – pára je šetrná k vašemu prádlu, sníží míru pomačkání oblečení a tvorby záhybů.

Whirlpool 

 • Funkce Steam Hygiene – na konci pracího cyklu důkladně dezinfikuje prádlo a odstraní až 99,9 % běžných bakterií, což ocení zejména osoby s citlivou pokožkou.
 • Funkce Steam Refresh – proud páry pronikne do vláken, odstraní pachy a vyhladí nerovnosti. Program spotřebuje méně než dvě sklenice vody a trvá jen 20 minut.